نمای شیشه ای

یازار :

+0 به یه ن
نمای شیشه ای به دلیل سبک در سازه و اجرای ساده و اسان و در عین حال زیبا جزء سبک مدرنیته به حساب می اید. این نما در ساختمان های اداری و مکان های عمومی و تجاری کاربرد دارد.

سیمان

یازار :

+0 به یه ن

انواع سیمان

انواع سیمان

 سیمان:

سیمان گردی است نرم، بانفوذ پذیری آب، چسبنده، که اساساً مرکب از ترکیبات پخته و گداخته شده اکسیدهای ca، ce، al و feمی باشد. ملات این گرد قادر است به مرور در مجاورت هوا یا در زیر آب سخت شود و در زیر آب، در ضمن داشتن ثبات حجم، مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله ۲۸ روز در زیر آب ماندن دارای حداقل مقاومت ۲۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع گردد.

در تهیه بتن باید از خوب بودن مصالح و به عبارت دیگر انطباق خصوصیات مصالح با ویژگی هایی که جهت بتن خوب ضروری است اطمینان حاصل شود.


سیمان از نظر انواع آن در ایران به پیروی از استاندارد امریکا به پنج تیپ مختلف تقسیم میشود :

۱. سیمان پرتلند نوع ۱ (سیمان معمولی) این نوع سیمان در ایران و جهان پر مصرف ترین نوع سیمان می باشد. این سیمان دارای مرغوبیت بالایی است و میتوان از آن در مناطقی با اقلیم  معتدل و خشک استفاده نمود. این نوع سیمان در ساختمانهای معمولی – کفسازی – اسکلتهای بتن ارمه – ملاتها و اندودها وفونداسیون  ساختمان که امکان حمله سولفاتها به ان وجود ندارد مورد استفاده قرار میگیرد.


۲. سیمان پرتلند نوع ۲:(سیمان با حرارت متوسط یا سیمان اصلاح شده)

این نوع سیمان در برابر زمینهای سولفاته و خاکهای شوره دار مقاومت بیشتری دارد و در هنگام فعل و انفعالات شیمیایی نسبت به سیمان نوع یک حرارت کمتری تولید میکنداین نوع سیمان تا حدی کند گیر است جلوگیری از افزایش دمای بتن به هنگام بتن ریزی در هوای گرم از مزایای این نوع سیمان میباشد و از این نوعسیمان در فنداسیون سازی- دیواره پلها- دیوارهای حائل به طور کلی مکانهایی که بتن با خورشید تماس دارد مورد استفاده قرار میگیرد.

۳-سیمان پرتلند نوع ۳( سیمان زود سخت شونده):

این نوع سیمان در مدت کوتاهی (یک هفته یا کمتر) مقاومت زیادی بدست میاورد به همین دلیل به سیمان با مقاومت زودرس معروف است این سیمان دارای مقاومت اولیه زیادی است و معمولا در مواردی استفاده میشود که قالبها باید زود باز شود مقاومت ۳ روزه این بتن تقریبا برابر مقاومت ۷ روزه سیمان نوع ۱ است از این نوع سیمان در تعمیرات فوری و یا بتن ریزی در هوای سرد استفاده میشودولی بدلیل تولید حرارت زیاد در بتن ریزیهای حجیم ویا قطعات بزرگ بتنی نباید مورد استفاده قرار گیرد.

۴-سیمان پرتلند نوع ۴( سیمان کم حرارت یا کند گیر):

این سیمان به سیمان کند گیر معروف است حرارت تولید شده این سیمان حتی از از سیمان نوع ۲ نیز کمتر است از این نوع سیمان در بتن ریزیهای حجیم مخصوصا در فصول گرم( دمای بالای ۴۰ الی ۵۰ درجه سانتیگراد) – استفاده در بتن ریزی دیوارهای طول و همچنین بتن ریزی چند لایه استفاده میشود.

۵- سیمان پرتلند نوع ۵( سیمان ضد سولفاته): 

خود گیری و مقاومت این نوع سیمان آرامتر و دیرتر از از سیمان نوع ۱ می باشدو نیز گرما زایی کمتری دارد از این نوع سیمان زمانی استفاده می شود که بتن در تماس شدید با حمله سولفاتها باشداستفاده لز یان نوع سیمان در سواحل خلیج فارس که علاوه بر سولفاتها به املاح کلر هم الوده هستند نا مناسب است و به جای ان باید از سیمان نوع ۲ استفاده نمود مقاومت ۲۸ روزه سیمان نوع۱ برابر مقاومت ۴۲ روزه سیمان نوع ۵ است.

از سیمان های نام برده شده در بالا سیمان نوع ۵ در مناطقی مانند ابادان و شهرهای هم جوار بدلیل مقاومت خوب این سیمان در مقابل سولفاتها استفاده میشود البته در این مکانها میتوان از سیمان نوع ۲ هم که در مقابل سولفاتها وهم کلر ها مقاومت دارد استفاده نمود ولی بدلیل کم بود این سیمان در بازار سیمان نوع ۵ بهترین گزینه برای استفاده در این مناطق پرتلند ۳و۴و ۵ میباشد. 

۶. سیمان روباره ای
 که از آسیاب کردن مخلوط کلینر و روباره کوره آنگدازی به دست می آید. نرمی این سیمان ‌از سیمان‌ پرتلند معمولی بیشتر ولی سعت حصول مقاومت آن کمتر است. حرارت آبگیری این سیمان‌نیز کمتر از سیمان‌پرتلند معمولی است. و در مجاورت محیط های حاوی کلر حفاظت خوبی برای میلگردهای آرماتور تامین میکند. 

۷. سیمان دریاگیر 
 بر اساس سفارش ساخته میشود و علاوه بر مشکل بودن تنظیم ترکیبات تشکیل دهنده آن در صورت ماندن در انبار و دیر استفاده شدن از آن با سرعتی بیش از سایر سیمانها فاسد میشود. 
۸. سیمان پرآلومین 
 سیمان برقی، که میزان اکسید آلومینیوم آن نسبتا زیاد است. این سیمان ‌را با سنگ آهک و بوکسیت می سازند و به خاطر خواص شیمیایی ترکیبات تشکیل دهنده آن مقاومت ملات یک روزه آن مشابه مقاومت ملات ۲۸ روزه ی سیمان‌پرتلند معمولی است.  مقاومت شیمیایی آن به خصوص در آب دریا و در مجاورت سولفات ها بسیار عالی است. این سیمان‌به هوای مرطوب و گرم حساس است و در مناطق استوایی قابل کاربرد نیست.

۹. سیمان پوزولان
که از آسیاب کردن کلینر و سنگ های آتشفشانی درست میشود و برای رویه های بتنی و سایر نقاطی که برای ذوب یخ روی آنها از نمک و سایر مواد یخ زا استفاده میشود مناسب است. ملات این سیمان حالت کلوئیدی داشته و جمع شدگی آن بسیار کم است. 


آنواع شیشه

یازار :

+0 به یه ن

انواع شیشه و مشخصه های آن

انواع شیشه و مشخصه های آن

شیشه، مایعی می‌باشد که بسیار سرد شده است و در حرارتی پایین‌تر از نقطه انجماد آن، در حالت مایع قرار دارد و بطور عمومی، جسمی است شفاف که نور بخوبی از آن عبور می‌کند و پشت آن بطور وضوح قابل روئیت می‌باشد.
شیشه از نظر ساختمان مولکولی در حالت جامد آرایش مولکولی نامنظم دارد. در درجه حرارت‌های بالا، شیشه مثل هر مایع دیگری رفتار می‌کند. اما با کاهش دما، گرانروی آن بطور غیر عادی افزایش می‌یابد و باعث می‌شود مولکول‌ها نتوانند در آرایشی که لازمه کریستال شدن است، قرار گیرند. به این ترتیب شیشه از نظر ساختمان مولکولی مانند مایعات نامنظم است، ولی این ساختمان غیر منظم، دیگر متحرک نیست. 
شیشه جسمی سخت است که سختی آن در حدود ۸ می‌باشد و همه اجسام بجز الماسه‌ها را خط می‌اندازد. وزن مخصوص شیشه ۲.۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب بوده و بسیار تُرد و شکننده است. شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و باز‌ها مقاومت کرده و تحت تاثیر خورندگی واقع نمی‌شود، به همین علت ظرف آزمایشگاهی را از شیشهمی‌سازند. فقط اسید فلوئوریدریک بر آن اثر داشته و شیشه را در خود حل می‌نماید.

اجزای اصلی تشکیل دهنده شیشه

۱. گدازآور‌ها :

ولی سه ماده کربنات دو سود، سنگ آهک و سیلیس، مواد اصلی تشکیل دهنده شیشه می‌باشند. مواد شیشه ساز مورد تایید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عبارتند از سیلیس، دی‌اکسید بور، پنتا اکسید فسفرکه از هر کدام به تنهایی می‌توان شیشه تهیه نمود. 

کربنات سدیم، کربنات پتاسیم و خرده شیشه، سیلیکات سدیم و پتاسیم که حاصل ترکیب سیلیس با گدازآور‌ها می‌باشند، در آب حل می‌شوند و از شفافیت شیشه به تدریج کم می‌کنند. به همین علت است که اغلب شیشه‌های مصرف شده در گلخانه پس از چند سال کدر می‌شوند و نور از آن‌ها بخوبی عبور نمی‌نماید .

۲. تثبیت کننده‌ها :

ابرای آنکه مقاومت شیشه را در مقابل آب و هوا ثابت کنیم، باید اکسیدهای دو ظرفیتی باریم، سرب، کلسیم، منیزیم و روی به مخلوط اضافه کنیم که به این عناصر، ثابت کننده می‌گویند.
۳.تصفیه کننده ها :

موجب کاستن حباب هوای موجود در شیشه می‌شوند و بر دو نوعند:

۱. فیزیکی: سولفات سدیم، کلرات سدیم با ایجاد حباب‌های بزرگ حباب‌های کوچک را جذب و از شیشه مذاب خارج می‌کنند.
۲. شیمیایی: املاح آرسنیک و آنتیموان ترکیباتی ایجاد می‌کنند که حباب‌های کوچک داخل شیشه را از بین می‌برند.

۴. افزودنی‌ها 

۱. استفاده از بوراکس به جای اکسید و کربنات سدیم (گدازآور) که در اثر حرارت تجزیه می‌شود و در واقع بجای هر دو ماده عمل می‌کند.
۲. استفاده از نیترات سدیم برای از بین بردن رنگ سبز شیشه (ناشی از اکسید آهن که همراه مواد دیگر وارد کوره می‌شود).
۳. استفاده از اکسید منگنز که باعث مقاومت بیشتر در مقابل عوامل جوی و شفاف‌تر شدن شیشه می‌شود.
۴. استفاده از اکسید سرب برای ساختن شیشه‌ های مرغوب بلور و کریستال که باعث درخشندگی شیشه می‌شوند.
۵. برای ساختن کریستال مرغوب از اکسید نقره استفاده می‌کنند.

۶. استفاده از فلدسپار که باعث مقاومت بهتر در مقابل مواد شیمیایی می‌شود.

۷. برای اینکه شیشه در برابر اسید فلوئوریدریک هم مقاوم باشد، ترکیباتی از فسفات به آن می‌افزایند.
۸. استفاده از خرده شیشه که به ذوب مواد سرعت بیشتری می‌دهد.
۹. استفاده از اکسید فلزات برای تهیه شیشه‌های رنگی.
۱۰. اکسید سزیم برای جذب اشعه زیر قرمز و اکسید بر برای ازدیاد مقاومت حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع شیشه و کاربرد آن‌ها :

شیشه به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت لوازم تزیینی مانند گل، تابلو و غیره در ساختن ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه مانند لیوان، بطری و غیره و بالاخره در ساختن شیشه‌های مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه می‌گردد و مصارف مختلفی دارد که عمده‌ترین کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است که به شکلهای مختلف اعم از شیشه‌های شفاف، نیمه شفاف و رنگی، جاذب حرارت، ایمنی، دوجداره، سکوریت و… وجود دارد.
همچنین در آینه سازی، صنایع نشکن، صنایع یخچال سازی، می‌زهای شیشه‌ای، انواع شیشه رومیزی و تیغه کاری ساختمان کاربرد دارد.

۱. شیشه های ایمنی :
شیشه‌ های ایمنی به سختی می‌شکنند و در مقابل نیروهای ناشی از ضربه، انفجار، باد و زلزله مقاومت نموده و یا در صورت شکستن به تکه‌های کوچکی تبدیل می‌شود که برندگی شیشه عادی را ندارند و خسارت جانی و مالی حادثه را به حداقل می‌رسانند. این شیشه‌ها پس از فرایند سخت سازی ۵ الی ۶ برابر نسبت به شیشه‌های معمولی مقاوم‌تر می‌شوند. ایجاد تغییرات بعدی روی شیشه‌های ایمنی دشوار و در اکثر مواقع غیر ممکن است، لذا در تهیه نقشه مورد نیاز بایستی دقت کافی به عمل آید.
در ضمن حین انجام پروسه سخت سازی این قابلیت وجود دارد تا محصول به شکل خم استوانه‌ای نیز باشد، که البته در این زمینه محدودیتهایی جهت ضخامت و شعاع دایره وجود دارد.
شیشه‌های درب های ورودی مغازه‌ها از این نوع است.

۲. شیشه‌های چند لایه :

امروزه در مواردی مانند سقف‌ها، نماهای شیشه‌ای،  خودروهای حفاظت شخصیت‌ها، شیشه‌های ضد گلوله، ضد انفجار، ضد عبور و اغتشاش، سرقت و… که امکان آسیب ناشی از شکست شیشه وجود داشته باشد، از شیشه‌های چند لایه استفاده می‌شود.
این نوع شیشه عموماْ از دو یا چند لایه شیشه و یک یا چند لایه PVB (طلق) تشکیل می‌شوند. شیشه‌های چند لایه در اثر ضربه‌های شدید به هیچ وجه نمی‌ریزند و چسبیده به طلق باقی می‌مانند. همچنین به خاطر ایمنی بالا، کاهش قابل توجه سر و صدا و جلوگیری از عبور حدود ۹۹٪ از اشعه مضر فرابنفش (UV) نور خورشید و نیز امکان تولید محصولاتی با رنگهای متنوع باعث استفاده روز افزون شیشه‌های چند لایه گردیده است.


۳. شیشه‌ های خم :

شیشه‌های خم بیشتر به منظور تحقق ایده‌های مهندسین معمار و طراحان نمای ساختمان‌ها تولید می‌گردد و باعث افزایش فضا، زیبایی، جذابیت و نیز مقاومت بیشتر می‌شوند. ایجاد تنوع در فضا، استفاده از فضای بدون استفاده و ایجاد هارمونی وهماهنگی در دید از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع شیشه‌ها می‌باشد.

این نوع شیشه‌ها، از دو لایه ساده و گاهی رنگی که به موازات یکدیگر قرار گرفته‌اند و لبه‌ها یا درزهای آن‌ها هوابندی شده است و فضای بین آن‌ها با مواد خشک کننده‌ای مانند سیلیکاژل، پُر و یا در بعضی از موارد بین دو لایه، خلاء ایجاد می‌شود. این نوع شیشه که عایق گرما، سرما و صداست، در بسیاری از ساختمان‌ها مانند فرودگاه‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها بکار می‌رود.

در این حالت، شیشه مجددا تا حدود ۷۰۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده و بعد بطور ناگهانی و تحت شرایط خاص و کنترل شده‌ای سرد می‌شود. این عمل باعث افزایش مقاومت شیشه(حدود ۳ الی ۵ برابر) در مقابل ضربه و نیز شوک های حرارتی می‌گردد. این شیشه‌ها در صورت شکستن، به ذرات ریز و مکعب شکل تقسیم می‌شوند که آسیب رسان نیستند. از این نوع شیشه در ویترین فروشگاه‌ها، درهای شیشه‌ای و پنجره‌های جانبی اتومبیل‌ها استفاده می‌گردد.

۶. شیشه رفلکس :
 یک سطح شیشه با یک پوشش منعکس کننده نور و حرارت از جنس فلز یا اکسید فلزی دارای این خاصیت پوشانده می‌شود. این نوع شیشه‌ ها، نور خورشید را منعکس می‌کنند و در کاهش حرارت و درخشندگی نور موثر هستند. اگر در روشنایی روز از بیرون به شیشه انعکاسی نگاه کنیم مشاهده می‌کینم که تصاویر اطراف را مانند آینه باز می‌تاباند و اگر از داخل به بیرون نگاه کنیم، شیشه کاملا شفاف خواهد بود. شب‌ها پدیده مذکور برعکس است. این شیشه از خارج شفاف و از داخل مانند آینه است.
این شیشه با منعکس نور خورشید، حرارت ناشی از تابش نور خورشید را بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و در نتیجه، باعث صرفه جویی در هزینه‌های احداث، راه اندازی و نگهداری سیستمهای تهویه و تبدیل می‌شود.
شیشه‌های رفلکس که در رنگهای متنوعی ارائه می‌شوند به منظور زیبا سازی ساختمان‌ها به کار می‌روند. به علاوه این نوع شیشه‌ها اشعه‌های خورشید را به نحو قابل ملاحظه‌ای منعکس نموده و مانع از ورود آن به داخل ساختمان می‌شود. از این رو برای ساختمانهایی که بیشتر در معرض اشعه‌های زیان آور خورشید قرار دارند مناسب است.

۷. شیشه اسپایدر :
در برخی نماهای ساختمان نماهای شیشه‌ای استفاده می‌شود به نحویکه در نمای ساختمان هیچ فریمی مشخص نمی‌باشد. در اینگونه موارد با توجه به طرح مورد نیاز و وزن شیشه و ارتفاع و… از اسپایدرهای مخصوص استفاده می‌شود. بدین وسیله نماهای یک دست شیشه‌ای بسیار زیبا ایجاد می‌شود.پشم سنگ

یازار :

+0 به یه ن

پشم سنگ و مزایا آن

پشم سنگ و مزایا آن

عایق های پشم سنگ که به عنوان پشم های معدنی نیز شناخته می شوند در طول قرن ها به صورت طبیعی ساخته می شده اند. به هنگام فوران های آتشفشانی وقتی که بادی قوی روی جریان گدازه های مذاب می وزد، این گدازه ها به شکل الیاف نرم و لطیفی درمی آیند که شبیه پشم به نظر می رسند. 
یکی از ابتکاری ترین عایق های چند منظوره ای که امروزه دربازار به چشم می خورد بوجود آمد. عایق های پشم سنگ و سرباره امروزی نمونه های پیشرفته ای از اشکال قبلی هستند که از انواع بازالت و سرباره های صنعتی بدست می آیند. 
بیشتراز صد سال است که در جاهای مختلف دنیا بصورت بسیار مفید در ساختمان ها به کار برده می شوند. و سرباره

 پشم سنگ چیست ؟

پشم سنگ جز و خانواده عایق‌های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم اطلاق می‌شود.

چرخه تولید پشم سنگ :
۱. پشم سنگ یک ماده کاملا طبیعی به شکل پشم ریسیده شده است که از سنگ به دست می آید.
۲. یکی از فراوان ترین مواد روی کره زمین  –  گدازه های سنگهای آتشفشانی که بیش از ۲۰۰ میلیون سال عمر دارند، به دست می آ ید. این سنگها طبقه بندی و به اندازه مناسب خرد می شوند. سپس با کک وسرباره مخلوط شده و در کوره ای با دمای۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می شوند. 
ماده مذاب به سوی یک سری چرخ های در حال گردش هدایت می شود تا در آنجا به شکل پشم ریسیده شود. 
۳. این پشم از ماشین ریسندگی وارد محفظه ای می شود که در آن مقدار کمی رزین و روغن های معدنی به آن اضافه می شود. 
۴. این کار رشته ها را به هم متصل کرده و آنها را ضد آب می کند. در این مرحله پشم به صورت تشکی است که به کوره هایی هدایت می شود تا در آنجا فرآوری و فشرده شود. 
۵. سپس به شکلها و اندازه های مختلفی بریده می شود تا بتواند با روکش هایی از مواد دیگر تلفیق شده  و محصولات تخصصی  و استاندارد بوجود آورد.

فرآیند تولید پشم سنگ :مهمترین ویژگی عایق پشم سنگ مقاومت بسیاربالا آن در برابر آتش است.  پشم سنگ آتش‌گیر نیست و مشتعل نمی‌شود در نتیجه به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. 
پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت،  قارچ، ‌ باکتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد. 
بین انواع عایق‌هایی که تا به حال در دنیا ساخته شده‌اند،  پشم سنگ بی‌ضرر ترین آنهاست. 
با محیط‌ زیست کاملا سازگار است. 
برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه،  پشم سنگ آسیبی به پوست نمی‌رساند و باعث سوزش آن نمی‌شود. 
هم‌چنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.

عایق های پشم سنگ :
۱. خواص ضد آتش پشم سنگ :
خواص ضد آتش پشم سنگ تا بیشتر از چهار ساعت آزمایش و اندازه گیری شده است  و خاصیت پوشش دهی روزنه های آن درسازه های گچی یا سیمانی دیوارها ویا کاربردهای کف، جایی که لوله ها، کابل ها یا کانال ها از میان حفره هاعبور می کنند، اندازه گیری و تایید شده است.

۲. قابلیت رسانایی حرارتی :
 قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهمترین ویژگیهای عایقهای حرارتی است  . 
عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق ( همرفت، هدایت و تابش ) جلوگیری می‌کند و در نهایت جریان انرژی قطع می‌شود و یا به حداقل می‌رسد. این خصوصیت مبنای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری است. در ساختمان های مسکونی از عایق به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده می‌شود. 
به طور کلی کار عایق حرارتی این است که محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد. 
هر چه قابلیت رسانایی حرارتی کمتر باشد، کیفیفت عایق بهتر است.

۳. عایق صوتی پشم سنگ

۱. پشم سنگ ساختمان فیبری بازی دارد که برای جذب وکنترل صدا بسیار مناسب است. 
۲. محصولات ضد صدای پشم سنگ برای استفاده دردیوارها، سقف ها، پشت بام ها، کف ساختمان ها و اطراف ماشین ها و تاسیسات تولید می شود وتاثیر به سزایی در جلوگیری از ورود و خروج صدا بین همسایگان دارد.  

kg/m۳ kg/m۳ خصوصیات پشم سنگ :

۱. می توان این نوع عایق ها را در ابعاد بسیار متنوع  ( از ۲ سانتی متر تا ۲۰ سانتی متر ضخامت ) تولید نمود. 
۲. می توان این نوع عایق ها را در چگالیهای مختلف، از ۴۰تا ۲۰۰ تولید کرد. 
۳. در مقابل حرارت، آتش، صدا و ارتعاش مقاوم بوده و نقش تمامی این عایق ها را ایفا می کند. 
۴. به دلیل ساختار غیرارگانیک، باکتری و مواد آلاینده طبیعی در آن ها رشد نمی کند و از این نظر عایقی کاملاً پاک محسوب می شود.

۵. دوست دار طبعیت است چراکه از مواد ۱۰۰ % طبیعی ساخته می شود و در نتیجه محیط زیست را آلوده نمی کند.

۶. پشم سنگ، غیر خورنده بوده و خورده نیز نمی شود و فاسد نشدنی است و پایداری بسیار خوبی دارد. 
۷. هزینه آن نسبت به عایقهای پلیمری و ارگانیک بسیار پایین تر است. 
۸. کاربردهای بسیار متنوع دارد، از جمله صنایع ساختمان، صنایع نفت و گاز، خطوط لوله، کوره و اجاق سازی. 
۹. ضایعات نصب عایق های معدنی نزدیک به صفر است و تنها در برخی اشکال و تجهزات پیچیده ممکن است تا سقف
%۵ برسد.

دوام:
 مزایای پشم سنگ
بر خلاف برخی از فوم های پلیمری که دوام چندانی ندارند و به مرور زمان شکل و کیفیت خود را از دست می دهند. این عایق ها کهنه یا خراب نمی شوند و ویژگیهای خود را به عنوان عایق موثر حرارتی سالها و حتی به مدت طول عمر ساختمان حفظ می کنند. 
۱- پشم سنگ بصورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد قابل تولید است. 
۲- تحت تاثیر ترکیبات شیمیایی و یا میکرو ارگانیسم ها تجزیه نمی شود. 
۳- هوادهی ریشه در آن بخوبی صورت می گیرد. 
۴- به دلیل حفظ رطوبت کافی , گیاهان کمتر تحت تاثیر کم آبی موقت قرار می گیرند. 
۵-  پشم سنگ ماده ای سبک استریل و عاری از عوامل آلوده کننده است.

۶- محدوده دمای کارکرد بالا، به طوری که این نوع عایق ها از جمله عایق های گرم محسوب می شوند. 
۷- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین 
۸- امکان سفارش عایق در ابعاد و چگالی های دلخواه ( غیر استاندارد )
۹- امکان سفارش عایق به همراه پوشش های خارجی متنوع
۱۰- عایق های پشم معدنی, علاوه برعایق بودن در مقابل حرارت, عایق صوتی و ضد حریق نیز محسوب می شوند. 
۱۱- هزینه بسیار پایین تر نسبت عایق های الاستومری، پلیمری و انواع فوم ها
۱۲- امکان استفاده آسان در ساختمان ها و بنا ها
۱۳-  پشم سنگ کاملا از مواد طبیعی ساخته می شوند و در تولید آنها از مواد شیمیایی مانند رنگ ها,فنول و اکریلیک استفاده نمی شود و مواد بکار رفته در آنها به راحتی قابل بازیافت می باشند. 
۱۴-  پایداری خوب پشم سنگ در طول زمان
۱۵-  قابل تعویض و نوسازی آن در سالیان

معایب پشم سنگ :
۱-  مقاومت آنها در مقابل نفوذ آب و بخار آب پایین است. 
۲-  در صورت نصب در فضای باز یا در صورت وجود رطوبت نسبی بالا در فضا، استفاده از پوشش های خارجی اجباری است. 

محصولات پشم سنگ :
۱. پانل دیواری :
پانل دیواری از مخلوط شدن الیاف پشم سنگ با رزین مخصوص و سپس قرارگرفتن در دمای پخت مناسب تولید می شود.

کاربرد  
این پانلها برای گستره وسیعی از کاربردها از جمله ساختما نهای مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، ساختمان های تجاری به عنوان لایه جداکننده دیوارهای داخلی و دیوارهای بین واحدها به کار می روند.


ویژگی های محصول
۱. عایق صوتی و حرارتی
۲. خواص فیزیکی و شیمیایی پایدار
۳. حمل و نقل، برش و نصب آسان
۴. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۵. سازگار با محیط زیست
۶. مقاوم در مقابل آتش


۲. پانل کفی :
پانل کف از الیاف طبیعی سنگ بازالت به همراه رزین به عنوان پیوند دهنده تشکیل شده است. الیاف به گونه ای تحت عملیات قرارگرفته اند که بتوانند استحکام فشاری متناسب با کاربرد مورد نظر را داشته باشند. این پانلها، معمولاً با دانسیته های بالا تولید می شوند.۳.پانل های خارجی :
پانل خارجی از به هم پیوستگی الیاف پشم سنگ توسط رزین مخصوص تشکیل می گردد که بعضاً یک طرف آن به وسیله فویل آلومینیوم پوشش می شود. این پانل ها به صورت نیمه سخت و با دانسیته های نسبتا متوسط تولید می شوند.کاربرد محصول :
از این محصول به عنوان عایق حرارتی -  صوتی و نیز جلوگیری از سرایت آتش در فضای بیرونی ساختمان ) سطح خارجی دیوار ها و سقف ها  استفاده می گردد. همچنین در زیر و یا روی سقف های شیروانی می توان از آن استفاده کرد. از این محصول با روکش فویل آلومینیوم در فضای باز و در معرض نور خورشید و رطوبت استفاده می گردد. 
ویژگی های محصول :
۱. عایق های حرارتی عالی
۲. مقاومت صوتی موثر
۳. ضد آتش
۴. مقاوم در مقابل نور خورشید
۵. پایداری فیزیکی و شیمیایی در دراز مدت
۶. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۷. سازگار با محیط زیست

۴. پانل های صوتی :

پانل های صوتی از جمله پانل های نسبتاً سخت هستند که از الیاف پشم سنگ آغشته به رزین مخصوص تهیه می شوند. این پانل ها با دانسیته های متوسط و بالا بر تولید می گردند.ویژگی های محصول :
کاربرد 
پانل های صوتی معمولاً بین دیوار ها یا پارتیشن ها به منظور کاهش صدای انتقالی قسمت های مختلف به کار می روند.ا ز این محصول در ساختمان های
مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، هتل ها، ساختمان های تجاری و اداری در بین دیوار های داخلی و بعضا سقف ها استفاده می شود.
از آنجا که این محصول جاذب صوت بوده و از انعکاس آن جلوگیری می کند از آن در سالن های سینما و تئاتر، سالن های کنفرانس و اتاق سخنرانی
نیز بسیار استفاده می گردد. 
۱. عایق صوتی عالی
۲. عایق حرارتی مناسب
۳. ممانعت از گسترش آتش
۴. از نظر شیمیایی و بیولوژیکی بی اثر
۵. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۶. حمل و نقل و برش آسان

۵. پانل های ضد آتش :

پانل ضد آتش از اضافه کردن رزین مخصوص مقاوم در برابر آتش به الیاف پشم سنگ بدست می آید که پس از پخت ویژگی مقاوم بودن پشم سنگ را ارتقاء می دهد. این پانل ها تولید می شوند.کاربرد محصول
پانل ضد آتش در محل هایی که باید در مقابل آتش مقاوم باشند و یا از سرایت آتش جلوگیری شود به کار می روند، مانند: فاصله بین دیوار ها، فاصله بین
طبقات، درب های ضد حریق، قسمت هایی از سازه های فولادی که باید در مقابل آتش مقاوم باشند، درب ها و دیوار های کشتی ها و... 
ضخامت عایق به کار رفته و نیز نوع و میزان رزین موجود در عایق در میزان مقاومت عایق در مقابل سرایت آتش تعیین کننده است. به عنوان مثال پانل های متوقف کننده آتش را برای مکان هایی که کابل های برق و یا لوله های گاز عبور می کنند به کار می برند. 
ویژگیهای محصول۱. مقاومت بالا در برابر آتش
۲. جلوگیری از سرایت آتش
۳. پایداری ابعادی عالی
۴. عایق حرارتی بسیار خوب

۵. جذب صوت فوق العاده
۶. مقاوم در مقابل خوردگی
۷. عاری از آزبست

 دتایل دیوار میانی

۱-   قرنیز                         ۲-  اسلب گچ یا مشابه
۳-  عایق پشم سنگ          ۴-  سازه نگهدارنده

                                    پشم سنگ

یازار :

+0 به یه ن

پشم سنگ و مزایا آن

پشم سنگ و مزایا آن

عایق های پشم سنگ که به عنوان پشم های معدنی نیز شناخته می شوند در طول قرن ها به صورت طبیعی ساخته می شده اند. به هنگام فوران های آتشفشانی وقتی که بادی قوی روی جریان گدازه های مذاب می وزد، این گدازه ها به شکل الیاف نرم و لطیفی درمی آیند که شبیه پشم به نظر می رسند. 
یکی از ابتکاری ترین عایق های چند منظوره ای که امروزه دربازار به چشم می خورد بوجود آمد. عایق های پشم سنگ و سرباره امروزی نمونه های پیشرفته ای از اشکال قبلی هستند که از انواع بازالت و سرباره های صنعتی بدست می آیند. 
بیشتراز صد سال است که در جاهای مختلف دنیا بصورت بسیار مفید در ساختمان ها به کار برده می شوند. و سرباره

 پشم سنگ چیست ؟

پشم سنگ جز و خانواده عایق‌های حرارتی متشکل از الیاف معدنی است به همین دلیل گاهی به آن Mineral Wool هم اطلاق می‌شود.

چرخه تولید پشم سنگ :
۱. پشم سنگ یک ماده کاملا طبیعی به شکل پشم ریسیده شده است که از سنگ به دست می آید.
۲. یکی از فراوان ترین مواد روی کره زمین  –  گدازه های سنگهای آتشفشانی که بیش از ۲۰۰ میلیون سال عمر دارند، به دست می آ ید. این سنگها طبقه بندی و به اندازه مناسب خرد می شوند. سپس با کک وسرباره مخلوط شده و در کوره ای با دمای۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می شوند. 
ماده مذاب به سوی یک سری چرخ های در حال گردش هدایت می شود تا در آنجا به شکل پشم ریسیده شود. 
۳. این پشم از ماشین ریسندگی وارد محفظه ای می شود که در آن مقدار کمی رزین و روغن های معدنی به آن اضافه می شود. 
۴. این کار رشته ها را به هم متصل کرده و آنها را ضد آب می کند. در این مرحله پشم به صورت تشکی است که به کوره هایی هدایت می شود تا در آنجا فرآوری و فشرده شود. 
۵. سپس به شکلها و اندازه های مختلفی بریده می شود تا بتواند با روکش هایی از مواد دیگر تلفیق شده  و محصولات تخصصی  و استاندارد بوجود آورد.

فرآیند تولید پشم سنگ :مهمترین ویژگی عایق پشم سنگ مقاومت بسیاربالا آن در برابر آتش است.  پشم سنگ آتش‌گیر نیست و مشتعل نمی‌شود در نتیجه به عنوان نوعی حفاظ در برابر آتش شناخته شده است. 
پشم سنگ محیط مناسبی برای رشد آفت،  قارچ، ‌ باکتری و حشرات موذی نیست و به عنوان یک ماده غیرآلی در برابر این انگل‌ها مصونیت دارد. 
بین انواع عایق‌هایی که تا به حال در دنیا ساخته شده‌اند،  پشم سنگ بی‌ضرر ترین آنهاست. 
با محیط‌ زیست کاملا سازگار است. 
برخلاف عایق‌های دیگر در این گروه،  پشم سنگ آسیبی به پوست نمی‌رساند و باعث سوزش آن نمی‌شود. 
هم‌چنین با تمام مصالحی که در ساختمان و صنایع به کار می‌روند سازگار است و تماس آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی‌آورد.

عایق های پشم سنگ :
۱. خواص ضد آتش پشم سنگ :
خواص ضد آتش پشم سنگ تا بیشتر از چهار ساعت آزمایش و اندازه گیری شده است  و خاصیت پوشش دهی روزنه های آن درسازه های گچی یا سیمانی دیوارها ویا کاربردهای کف، جایی که لوله ها، کابل ها یا کانال ها از میان حفره هاعبور می کنند، اندازه گیری و تایید شده است.

۲. قابلیت رسانایی حرارتی :
 قابلیت رسانایی حرارتی یکی از مهمترین ویژگیهای عایقهای حرارتی است  . 
عمل عایق حرارتی پشم سنگ بدین گونه است که از انتقال انرژی حرارتی از هر سه طریق ( همرفت، هدایت و تابش ) جلوگیری می‌کند و در نهایت جریان انرژی قطع می‌شود و یا به حداقل می‌رسد. این خصوصیت مبنای صرفه‌جویی در مصرف انرژی به وسیله عایق کاری است. در ساختمان های مسکونی از عایق به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده می‌شود. 
به طور کلی کار عایق حرارتی این است که محیط گرم را گرم و محیط سرد را سرد نگه دارد. 
هر چه قابلیت رسانایی حرارتی کمتر باشد، کیفیفت عایق بهتر است.

۳. عایق صوتی پشم سنگ

۱. پشم سنگ ساختمان فیبری بازی دارد که برای جذب وکنترل صدا بسیار مناسب است. 
۲. محصولات ضد صدای پشم سنگ برای استفاده دردیوارها، سقف ها، پشت بام ها، کف ساختمان ها و اطراف ماشین ها و تاسیسات تولید می شود وتاثیر به سزایی در جلوگیری از ورود و خروج صدا بین همسایگان دارد.  

kg/m۳ kg/m۳ خصوصیات پشم سنگ :

۱. می توان این نوع عایق ها را در ابعاد بسیار متنوع  ( از ۲ سانتی متر تا ۲۰ سانتی متر ضخامت ) تولید نمود. 
۲. می توان این نوع عایق ها را در چگالیهای مختلف، از ۴۰تا ۲۰۰ تولید کرد. 
۳. در مقابل حرارت، آتش، صدا و ارتعاش مقاوم بوده و نقش تمامی این عایق ها را ایفا می کند. 
۴. به دلیل ساختار غیرارگانیک، باکتری و مواد آلاینده طبیعی در آن ها رشد نمی کند و از این نظر عایقی کاملاً پاک محسوب می شود.

۵. دوست دار طبعیت است چراکه از مواد ۱۰۰ % طبیعی ساخته می شود و در نتیجه محیط زیست را آلوده نمی کند.

۶. پشم سنگ، غیر خورنده بوده و خورده نیز نمی شود و فاسد نشدنی است و پایداری بسیار خوبی دارد. 
۷. هزینه آن نسبت به عایقهای پلیمری و ارگانیک بسیار پایین تر است. 
۸. کاربردهای بسیار متنوع دارد، از جمله صنایع ساختمان، صنایع نفت و گاز، خطوط لوله، کوره و اجاق سازی. 
۹. ضایعات نصب عایق های معدنی نزدیک به صفر است و تنها در برخی اشکال و تجهزات پیچیده ممکن است تا سقف
%۵ برسد.

دوام:
 مزایای پشم سنگ
بر خلاف برخی از فوم های پلیمری که دوام چندانی ندارند و به مرور زمان شکل و کیفیت خود را از دست می دهند. این عایق ها کهنه یا خراب نمی شوند و ویژگیهای خود را به عنوان عایق موثر حرارتی سالها و حتی به مدت طول عمر ساختمان حفظ می کنند. 
۱- پشم سنگ بصورت ماده ای با ویژگی های مشخص و استاندارد قابل تولید است. 
۲- تحت تاثیر ترکیبات شیمیایی و یا میکرو ارگانیسم ها تجزیه نمی شود. 
۳- هوادهی ریشه در آن بخوبی صورت می گیرد. 
۴- به دلیل حفظ رطوبت کافی , گیاهان کمتر تحت تاثیر کم آبی موقت قرار می گیرند. 
۵-  پشم سنگ ماده ای سبک استریل و عاری از عوامل آلوده کننده است.

۶- محدوده دمای کارکرد بالا، به طوری که این نوع عایق ها از جمله عایق های گرم محسوب می شوند. 
۷- ضریب انتقال حرارت بسیار پایین 
۸- امکان سفارش عایق در ابعاد و چگالی های دلخواه ( غیر استاندارد )
۹- امکان سفارش عایق به همراه پوشش های خارجی متنوع
۱۰- عایق های پشم معدنی, علاوه برعایق بودن در مقابل حرارت, عایق صوتی و ضد حریق نیز محسوب می شوند. 
۱۱- هزینه بسیار پایین تر نسبت عایق های الاستومری، پلیمری و انواع فوم ها
۱۲- امکان استفاده آسان در ساختمان ها و بنا ها
۱۳-  پشم سنگ کاملا از مواد طبیعی ساخته می شوند و در تولید آنها از مواد شیمیایی مانند رنگ ها,فنول و اکریلیک استفاده نمی شود و مواد بکار رفته در آنها به راحتی قابل بازیافت می باشند. 
۱۴-  پایداری خوب پشم سنگ در طول زمان
۱۵-  قابل تعویض و نوسازی آن در سالیان

معایب پشم سنگ :
۱-  مقاومت آنها در مقابل نفوذ آب و بخار آب پایین است. 
۲-  در صورت نصب در فضای باز یا در صورت وجود رطوبت نسبی بالا در فضا، استفاده از پوشش های خارجی اجباری است. 

محصولات پشم سنگ :
۱. پانل دیواری :
پانل دیواری از مخلوط شدن الیاف پشم سنگ با رزین مخصوص و سپس قرارگرفتن در دمای پخت مناسب تولید می شود.

کاربرد  
این پانلها برای گستره وسیعی از کاربردها از جمله ساختما نهای مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، ساختمان های تجاری به عنوان لایه جداکننده دیوارهای داخلی و دیوارهای بین واحدها به کار می روند.


ویژگی های محصول
۱. عایق صوتی و حرارتی
۲. خواص فیزیکی و شیمیایی پایدار
۳. حمل و نقل، برش و نصب آسان
۴. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۵. سازگار با محیط زیست
۶. مقاوم در مقابل آتش


۲. پانل کفی :
پانل کف از الیاف طبیعی سنگ بازالت به همراه رزین به عنوان پیوند دهنده تشکیل شده است. الیاف به گونه ای تحت عملیات قرارگرفته اند که بتوانند استحکام فشاری متناسب با کاربرد مورد نظر را داشته باشند. این پانلها، معمولاً با دانسیته های بالا تولید می شوند.۳.پانل های خارجی :
پانل خارجی از به هم پیوستگی الیاف پشم سنگ توسط رزین مخصوص تشکیل می گردد که بعضاً یک طرف آن به وسیله فویل آلومینیوم پوشش می شود. این پانل ها به صورت نیمه سخت و با دانسیته های نسبتا متوسط تولید می شوند.کاربرد محصول :
از این محصول به عنوان عایق حرارتی -  صوتی و نیز جلوگیری از سرایت آتش در فضای بیرونی ساختمان ) سطح خارجی دیوار ها و سقف ها  استفاده می گردد. همچنین در زیر و یا روی سقف های شیروانی می توان از آن استفاده کرد. از این محصول با روکش فویل آلومینیوم در فضای باز و در معرض نور خورشید و رطوبت استفاده می گردد. 
ویژگی های محصول :
۱. عایق های حرارتی عالی
۲. مقاومت صوتی موثر
۳. ضد آتش
۴. مقاوم در مقابل نور خورشید
۵. پایداری فیزیکی و شیمیایی در دراز مدت
۶. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۷. سازگار با محیط زیست

۴. پانل های صوتی :

پانل های صوتی از جمله پانل های نسبتاً سخت هستند که از الیاف پشم سنگ آغشته به رزین مخصوص تهیه می شوند. این پانل ها با دانسیته های متوسط و بالا بر تولید می گردند.ویژگی های محصول :
کاربرد 
پانل های صوتی معمولاً بین دیوار ها یا پارتیشن ها به منظور کاهش صدای انتقالی قسمت های مختلف به کار می روند.ا ز این محصول در ساختمان های
مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، هتل ها، ساختمان های تجاری و اداری در بین دیوار های داخلی و بعضا سقف ها استفاده می شود.
از آنجا که این محصول جاذب صوت بوده و از انعکاس آن جلوگیری می کند از آن در سالن های سینما و تئاتر، سالن های کنفرانس و اتاق سخنرانی
نیز بسیار استفاده می گردد. 
۱. عایق صوتی عالی
۲. عایق حرارتی مناسب
۳. ممانعت از گسترش آتش
۴. از نظر شیمیایی و بیولوژیکی بی اثر
۵. عاری از آزبست و بدون خطر برای سلامتی
۶. حمل و نقل و برش آسان

۵. پانل های ضد آتش :

پانل ضد آتش از اضافه کردن رزین مخصوص مقاوم در برابر آتش به الیاف پشم سنگ بدست می آید که پس از پخت ویژگی مقاوم بودن پشم سنگ را ارتقاء می دهد. این پانل ها تولید می شوند.کاربرد محصول
پانل ضد آتش در محل هایی که باید در مقابل آتش مقاوم باشند و یا از سرایت آتش جلوگیری شود به کار می روند، مانند: فاصله بین دیوار ها، فاصله بین
طبقات، درب های ضد حریق، قسمت هایی از سازه های فولادی که باید در مقابل آتش مقاوم باشند، درب ها و دیوار های کشتی ها و... 
ضخامت عایق به کار رفته و نیز نوع و میزان رزین موجود در عایق در میزان مقاومت عایق در مقابل سرایت آتش تعیین کننده است. به عنوان مثال پانل های متوقف کننده آتش را برای مکان هایی که کابل های برق و یا لوله های گاز عبور می کنند به کار می برند. 
ویژگیهای محصول۱. مقاومت بالا در برابر آتش
۲. جلوگیری از سرایت آتش
۳. پایداری ابعادی عالی
۴. عایق حرارتی بسیار خوب

۵. جذب صوت فوق العاده
۶. مقاوم در مقابل خوردگی
۷. عاری از آزبست

 دتایل دیوار میانی

۱-   قرنیز                         ۲-  اسلب گچ یا مشابه
۳-  عایق پشم سنگ          ۴-  سازه نگهدارنده

                                    پشم شیشه

یازار :

+0 به یه ن

پشم شیشه به عنوان عایق در ساختمان

پشم شیشه به عنوان عایق در ساختمان

پشم شیشه محصولی است که از طبیعت بدست می آید. ماده اصلی تشکیل دهنده آن سیلیس و شیشه می باشد که پس از ذوب شدن وارد ماشینهای الیاف ساز شده و تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم مانند در می آید.  

نحوه فرآیند و تولید پشم شیشه :

در فرایند تولید، شیشه ( شیشه بازیافت شده به طور کامل خرد شده) به همراه ماسه معمولی تا دمای ۱۴۵۰۰C حرارت داده شده و پخت می شود. شیشه در آن دما ذوب شده و با مذاب آن با نیروی فشاری از درون شبکه مش بندی شده ریز (به عنوان قالب) عبور کرده و تبدیل به فیبر می شود. فیبر پس از خروج از قالب در تماس با هوا خنک می شود. پس از این مرحله، برای افزایش استحکام و بهبود خواص مکانیکی الیاف شیشه و همچنین چسباندن الیاف به یک دیگر، رزین به الیاف اضافه می شود. الیاف رزین خورده تا دمای ۲۰۰۰C حرارت داده می شود تا رزین پلیمرایز شده و کاملا مستحکم شود. در مرحله نهایی، الیاف بریده شده و در صورت نیاز وارد ماشین پرس می شود تا به شکل مقاطع پتویی یا لوله ای دربیاید و یا بصورت پشم شیشه به صورت فله ای بسته بندی می شوند.

انواع پشم شیشه  :
سه مدل پشم شیشه‌ در بازار ایران تولید و عرصه می شود که برای کاربردهای متفاوت استفاده می شود:
الف) رولی (پتویی)
ب) پانل (تخته‌ای)
ج)عایق لوله (عایق پیش‌ساخته)
قیمت هریک از مدل های پشم شیشه متفاوت می باشد. 


کاربرد های استفاده از پشم شیشه :


۱-عایق کاری خطوط لوله گرم، تانک ها و مخازن، دیگ های بخار، سیستم های  گرمایش و سرمایش
۲-مناسب برای عایق کاری های با حجم بالا
۳-عایق کردن دیوار حفره
۴-کاشی های سقف
۵-دیوار پرده
۶-مجرای لوله کشی
۷-عایق صوتی در ساختمان
۸-عایق حرارتی
۹-ساندویچ پانل ها
۱۰-کانال های هوایی که قبلا عایق شده اند
۱۱-ساخت مخازن
۱۲-کاربری های گوناگون صنایع مختلف وساختمانی و…

مزایای پشم شیشه :
۱-چگالی های متنوع
۲-سبک
۳-نصب آسان
۴-مقاوم در مقابل آتش سوزی( ضد حریق)  و ضریب انتشار دود و آتش بسیار کم
۵-ساختار الیافی پشم شیشه، مانند پشم سنگ، خواص آکوستیک خوبی به این نوع عایق ها می دهد و می توان از پشم شیشه به عنوان عایق صوتی نیز در ساختمان ها استفاده کرد.
۶-قیمت کم و ارزان بودن نسبت به پشم سنگ
معایب پشم شیشه :
۱- ساختار فیبری و متخلل این گونه از عایق ها،  مقاومت پشم شیشه در برابر نفوذ آب و رطوبت، این نشان دهنده ی خاصیت عایق بودن آن نیز نسبت به رطوبت حساس بوده و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی کاسته می شود.
  ۲-تماس مستقیم پشم شیشه با پوست انسان، چشم و سیستم تنفسی مشکل اساسی  بوجود می آورد. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است.با انجام آزمایشات مختلفی، عنوان کرده اند که در صورتی که پشم شیشه در یک سری آزمایشات و تست های مشخص، موفق عمل کند، هیچ خطری برای سیستم تنفسی نخواهد داشت. در هر صورت، توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با پشم شیشه از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.
  به دلیل عدم مقاومت پشم شیشه در مقابل رطوبت و بخار، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضد رطوبت و فویل های آلومینیومی اجباری است.

  عایق حرارتی

  یازار :

  +0 به یه ن

  عایق حرارتی و انواع آن

  عایق حرارتی و انواع آن

  عایقکاری ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد ولی در دراز مدت و حتی چندسال اولیه به راهبرداری، هزینه اولیه را با صرفه جویی لازم جبران خواهد کرد و موجبات آسایش و صرفه اقتصادی را فراهم می کند. عایق حرارتی مناسب بخش های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و دیوارهای جانبی، همچنین عایقکاری لوله ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می گردد. با عایقکاری در ساختمان می توان درانرژی گرمایی وسرمایی ۴۵ تا ۵۵ درصد صرفه جویی نمود.

  راه مناسب گرمایشی، تهویه،سیستمهای خنک کننده و سایر مصارف صنعتی نیازمند شناخت عایق  حرارتی و گرمایی و رفتار گرمایی ساختمان می باشند.که در صورت انتخاب و نصب مناسب، جریان انرژی گرمایی به داخل یا خارج از ساختمان را کند می کنند.لذا شناخت و آشنایی با انواع جدید عایق های حرارتی که اخیرا متداول شده نه تنها راهکارهایی نوین در جهت صرفه جویی در مصرف سوخت را ارایه می نماید، بلکه با بررسی مشخصات زیست محیطی آنها،توجه به این فاکتور مهم نه تنها در خود عایقها بلکه در سیستم عایقکاری ساختمان نیز امری مهم تلقی می شود

  هدف عمده از ایجاد عایق حرارتی، کاهش انتقال حرارت از یک منبع داغ به محیط یا از محیط به یک فرایند سرد می باشد. از این رو یک ویژگی مهم عایق حرارتی، پایین بودن رسانایی حرارتی آن است. ملاحظات دیگری برای تعیین عایق حرارتی لازم برای هر کاربرد خاص در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال شرایط خارجی که امکان دارد عایق دستخوش آنها شود حائز اهمیت است.


  مزایا عایق حرارتی :

  ۱- از ساختار ساختمان محافظت می کند.
  ۲- پل حرارتی کاهش می یابد، میعان و اتلاف حرارتی نیز به حداقل می رسد.
  ۳- ضریب انتقال حرارت ثابت نگه داشته می شود و عملکرد حرارتی عایق کاری بهبود می یابد.
  ۴- نقطه شبنم به خارج از دیوار منتقل می شود.
  ۵- هوابندی ساختمان بهبود می یابد و اتلاف حرارتی کاهش می یابد.
  ۶- نصب آن آسان است و این باعث سرعت بخشیدن به عایق کاری ساختمان می شود.
  ۷- از آنجا که پوشش عایق حرارتی به راحتی قابل مشاهده است، سبب سهولت کنترل کیفیت عایق حرارتی می شود.

   معایب عایق حرارتی :

  ۱- لایه های عایق کاری شده از خارج با عایق حرارتی، به اندازه ساختمان محکم نیستند و در صورت عدم توجه به هر گونه خرابی، ممکن با مشکل رطوبت زدگی یا هوازدگی مواجه شوید.
  ۲- عایق حرارتی نیاز به طراحی دقیق دارد و در زمان نصب باید به خوبی از آن مراقبت شود.
  ۳- استفاده از این روش در ساختمان های نو ساز در مقایسه با روش های قدیمی هزینه بیشتری دارد.
  ۴- در عایق  حرارتی طرح های کوچک، به همان اندازه نیاز به پشتیبانی فنی است که در پروژهای بزرگتر نیاز است، بنابراین استفاده از این روش در عایق کاری های حرارتی کوچک مقرون به صرفه نیست.
  ۵- عایق  حرارتی از خارج ساختمان در مکان هایی که زیرکار استحکام لازم را ندارد و قابل تعمیر نمی باشد، مناسب نیست.
  ۶- این روش عایق حرارتی در ساختمان های تاریخی مهم مناسب نمی باشد.

  انواع عایق حرارتی  و کاربردهای آن ها

  ۱. عایق حرارتی سیلیکات : این نوع عایق حرارتی ترکیبی است از مواد معدنی و الیاف سرامیکی همراه با ذرات سیلیکا و اکسید فلزات کلسیم, منیزیم و یا آلومینیوم که در دمای بالا با هم ترکیب می شوند. این نوع عایق به شکل پتوئی و یا به شکل آجری یکپارچه ساخته می شود. عایق های سیلیکاتی در مقابل شوک های حرارتی مقاوم بوده و دماهای بسیار بالا را تحمل می کنند و غیر قابل اشتعال هستند. در صورت مجاورت با رطوبت، آن را جذب می کنند، لذا باید در برابر آن محافظت شوند.


  ۲. عایق حرارتی الیاف آزبستی : این الیاف از جدا کردن سیلیکات های معدنی طبیعی که دارای ساختار بلوری به شکل رشته های باریک هستند به دست می آید. ضریب هدایت حرارتی آن نسبت به عایق های دیگر خیلی بالاتر بوده و بدین جهت عایق خوبی نمی باشد، اما علت اصلی استفاده از آن خاصیت ضد حریق آن است.


  ۳. عایق حرارتیEPS  پلی استر انبساطی : این ماده ترکیبی از اتیلن, پروپیلن و داین است عایق حرارتی مناسبی جهت استفاده در مناطق سردسیر است و حتی در دماهای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نیز کارایی دارد.  این عایق در برابر ازن و مواد شیمیایی آلی و غیرآلی بسیار مقاوم است. ضعف آن مقاومت کم در برابر مایعات نفتی است.


  ۴. عایق حرارتی فوم PVC  :  فومPVC  سخت  و  بسیار خوبی است و بخار و رطوبت در آن بسیارکم نفوذ می کند. به علت بالا بودن مقاومت برشی فوم PVC، سطح آن برای برای پوشاندن با و مناسب است. مزیت عمده فوم های PVC عملکرد بهتر آنها در برابر آتش نسبت به سایر فوم های پلیمری است.


  ۵. عایق حرارتی سلولزی: عایق حرارتی الیافی متشکل از کاغذ, مواد خام تخته کاغذی یا چوب همراه با چسباننده ها, کند سوز کننده ها و سایر افزودنی ها یا بدون آنها است. اخیرا به علت مقاومت بیشتر عایق های سلولزی در برابر آتش سوزی استفاده از آنها در ایالات متحده افزایش پیدا کرده است. چگالی این عایق ها از بیشتر است، در نتیجه اکسیژن لازم برای سوختن تامین نمی شود. علت دیگر افزایش مصرف عایق سلولزی، امکان بالای بازیافت آن نسبت به عایق های دیگر است.


  ۶. پشم سنگ :  از نوع عایق حرارتی گرم معدنی و متشکل از الیاف بسیار نازک است. ماده اولیه برای تولید این الیاف سنگ بازالت از خانواده سنگ های آذرین و دولومیت می باشد که در کشور ما فراوان یافت می شود. محصول به دست آمده کاملا استریل است و در برابر خطراتی مانند انگل، قارچ، باکتری و حشرات موذی مصونیت دارد. از آن جایی که یک عایق سلول باز است، لذا آب و بخار بر آن اثر می کنند و بعد از نصب باید یک پوشش بخاربند روی آن نصب شود. طول عمر  زیاد بوده و به اندازه عمر ساختمان می باشد.


  ۷. پشم شیشه : با الیاف بسیار نازک تارهای شیشه که تقریبا به هم متصل اند گفته می شود. این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می کنند و روی کاغذ کرافت، سربی، قیری یا تور الیاف دار قرار می دهند. این ماده نسوز از خصوصیاتی مانند پایداری ابعاد، بی بویی و غیر نم گیری برخوردار است که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. برای عایق بندی بام های شیب دار بر روی ورقه های پوشش زیرین و در بام های تخت در زیر پوشش آسفالتی یا نمدی استفاده می شود.پشم شیشه سبک و نصب آن آسان است. این عایق حرارتی باید دور از رطوبت نگه داشته شود، بنابراین به وسیله یک لایه نازک نایلونی محافظت می شود.  عایق صوتی

  یازار :

  +0 به یه ن

  عایق صوتی و مزایا آن

  عایق صوتی و مزایا آن

  به منظور کاهش صوت و مقابله با صدای انتقالی (کاهش آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر، می بایست از پوششی استفاده گردد که به آن پوشش، عایق صوتی گفته می شود. عایق های فوم صداگیر خود چسب با بهره مندی از آخرین تکنولوژی روز دنیا در کاهش صداهای انتقالی به محیط پیرامون نقش به سزایی را ایفا می نمایند. عایق صوتی، جدیدترین و مدرن ترین نسل عایق های جاذب صدا در دنیا بوده (در مصارف صنعتی و ساختمانی برای دیوارهای مشترک، سقف، کف و... ) و از لحاظ کیفی بسیار مطلـوب و کـارآمد می باشند.

  مزایای استفاده از عایق صوتی:
  ۱. کاهش پژواک صدا در اتاق
  ۲. کاهش خروج صدا از اتاق به اتاق های مجاور یا به بیرون از منزل
  ۳. ایجاد محیطی آرام
  ۴. کنترل سر و صدا

  انواع عایق های صوتی (فوم عایق صداگیر):

  ,۱ عایق صدا با ساختار شانه تخم مرغی شش وجهی:  

  از دسته فوم های اسفنجی هستند که برای کنترل طنین در استودیو و اتاق تمرین موسیقی بکار گرفته می شوند. ظاهر جعبه تخم مرغی این فومها باعث شده که یک عایق مناسب جهت کنترل صدا باشند. در تمامی استودیوهای ضبط موسیقی و اتاق های تمرین موزیک، وجود فوم های شانه تخم مرغی بهترین راهکار جهت جلوگیری از بازگشت صدا و شکست طنین صوت است این فوم ها قادر به جذب طیف زیادی از صداهایی با فرکانس بالا هستند.

   کاربرد :جهت استفاده بر روی دیوار، سقف، اتاقک ها و باکس ها. 


  ۲. فوم xps :

  برای ممانعت از ورود صدا به ساختمان، دیوارهای سازه را باید با مصالحی پوشش داد که ضریب صدای بالایی داشته باشند. فوم ایکس پی اس (XPS) جزء مصالح چند منظوره محسوب میشود که نقش عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی را در ساختمان ایفا میکند. این فوم ساخته شده از پلی استایرین اکسترود شده دارای سلول های بسته میباشد و از استحکام بالایی برخوردار است. فوم XPS بسیار سبک بوده و برخلاف ضخامت کم آن از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع فوم گاهی بخشی از سازه به شمار می آید و به دلیل وزن بسیار سبک هیچ بار اضافه ای بر ساختمان وارد نمیکند. 


  ۳. عایق صوتی یونولیت :

  یونولیت های ورقه ایی یا مکعبی شکل دارای چگالی بالایی هستند و به عنوان عایق صوتی در مکان های پر سر و صدا مانند موتورخانه مورد استفاده قرار میگیرند. اصولا این نوع عایق ها در مرحله ی سفت کاری ساختمان نصب میشوند و عایق خوبی برای جذب صدا هستند. ورقه های یونولیت از جنس پلی استایرن هستند و از پخش صدا در محیط جلوگیری میکنند و فضایی آرام برای ساکنین فراهم میکند.  


  ۴. عایق صوتی دو رو صاف :

  این عایق در دو نوع ساده و یکرو چسب دار موجود است. نوع ساده آن برای عایق کاری توکار استفاده می شود بدین صورت که در حین ساخت ساختمان و مابین دو تیغه دیوار قرار می گیرد به صورتی که تمامی سطوح دیوار را بپوشاند. این روش را اغلب برای عایق کاری بین واحد های آپارتمانی و یا دیواره های خارجی منازل بکار می برند که علاوه بر عایق صوت شدن دیوار، در برابر گرما نیز استقامت خوبی داشته باشد.
  عایق های یکرو چسب دار برای مواقعی مصرف می شود که ساختمان ساخته شده است اما از نظر صوتی عایق مناسبی ندارد. لذا در این صورت بهترین راه چسباندن این عایق روی دیوار و خلاص شدن از صدا های مزاحم اطراف منزل است. البته باید در نظر داشته باشید که این عایق ظاهری چندان زیبایی ندارد و برای زیبایی بیشتر لازم است تا روی آن را با دیوارپوش هایی بپوشانیم.البته برای داشتن عایقی با طول عمر بیشتر و کارایی بهتر، روش اول مناسب تر است و روش دوم تنها زمانی بکار برده می شود که پس از ساخته شدن ساختمان قصد عایق کاری آن را داشته باشیم.

  کاربرد :جهت استفاده برای دیوارهای مشترک، کف، سقف و....


  ۵. عایق صوتی لوله های تاسیساتی  :

  عایق های صوتی لوله ای جهت عایق صوت نمودن لوله های سروبس های بهداشتی، حمام، لوله های آب مصرفی و... مورد استفاده قرار می گیرند یعنی عایق های لوله ای به طور معجزه آسایی در از بین بردن صدا موثر بوده و به طور تخصصی برای انواع لوله های موجود در ساختمان ها ساخته و تولید گردیده اند. سایز این نوع عایق های لوله ای صوتی از "۵/۸ تا "۳ می باشد. همچنین نصب و اجرای این عایق ها بسیار راحت و آسان بوده و بدون داشتن تخصصی خاص به راحتی قابل اجرا می باشند.

  از دیگر ویژگی های عایق های صوتی لوله ای می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  ,۱ ضد حریق و ضد آب

  ,۲عمر مفید یالای ۳۰ سال

  ,۳جذب صدای فوق العاده

  ,۴دارای ساختار سلولی بسته

  ,۵دوستدار محیط زیست  عایق رطوبتی

  یازار :

  +0 به یه ن

  عایق رطوبتی و انواع آن

  عایق رطوبتی و انواع آن

  عایق رطوبتی  از جدیدترین و بهترین مواد جهت آب بندی است که جایگزینی مناسب و مطمئن برای نسل های قدیمی عایق رطوبتی مانند ایزوگام و قیر گونی می باشد. رطوبت اجزای اصلی سازه، تاسیسات و سفت کاری ساختمان را فرسوده میکند و به مرور آنها را از بین می‌برد. رطوبت و نم باعث زنگ زدگی فلزات می‌شود. رطوبت، باعث ظهور حشرات و قارچها در ساختمان میشود. همچنین باعث طبله شدن گچ روی دیوار می‌شود. رطوبت و آب همچنین مصالح ساختمان متخلل مانند آجر و سنگ را هم به مرور بر اثر یخ زدگی خرد می‌کند. بنابراین هر قسمتی از ساختمان که در معرض رطوبت قرار می‌گیرد را باید به نحوی پوشش داد که رطوبت به آن قسمت نفوذ نکند. برای همین است که از عایق رطوبتی برای جلوگیری از این موارد استفاده می شود.

  موارد مصرف عایق رطوبتی :

  ۱. تزئین قطعات سفالی و گلدانها

  ۲. آب بندی هر نوع استخر و منبع آب

  ۳. بندکشی و آب بندی لای درز کاشیها

  ۴. چسب سازگار با سیمان و گچ برای افزایش چسبندگی ملات

  ۵. عایقکاری پشت بام ,سرویس های بهداشتی , حمام و آشپزخانه

  ۶. رنگ آمیزی و آب بندی سقفهای شیروانی و ایرانیتی (در رنگهای متنوع)

  ۷. عایقکاری و ضدرنگ کردن کف و بدنه  کولر و به طور کلی کلیه ورقهای گالوانیزه و فلزی

  ۸. چسب قوی و همه کاره برای چسباندن سنگ ,کاشی,گچ,قطعات شکسته چینی و سرامیک

  ۹. تعمیر شکستگی و سوراخ شدگی ورقهای فلزی و ایرانیتی با کمک مش و الیاف فایبر گلاس

  ۱۰. با اجرای یک لایه عایق روی یونولیت ملات سیمانی و گچی به راحتی روی آن می چسبد

  ۱۱. چسباندن کاشی و سنگ های پله لق شده

  ۱۲.  آب بندی و محافظت پاشنه دربهای چوبی

  ۱۳. آب بندی و نفوذناپذیر نمودن شکافها و ترکها

  ۱۴. چسباندن قطعات یونولیت به یکدیگر و روی دیوار

  مزایا عایق رطوبتی :

  ۱. با دوام و مقاوم

  ۲. کاربرد راحت و آسان

  ۳. مقرون به صرفه و اقتصادی

  ۴. مقاوم در برابر فشار آب بالا

  ۵. اجازه عبور به بخار و امکان  ایجاد تنفس سطح زیرین

  ۶. مقاوم در برابر اشعه UV و شرایط آب و هوایی مختلف

  ۷. مقاوم در برابر سایش

  ۸. سرعت بالای انجام کار

  ۹. قابل اجرا بر روی تمام سطوح

  ۱۰. انعطاف زیاد با خاصیت پوشش درزها

  ۱۱. چسبندگی زیاد به سطح زیرکار و حفظ این چسبندگی در مقابل ضربات دائم آب

  معایب عایق رطوبتی :

  ۱.در صورت تازه بودن با بارندگی از بین می‌رود.

  ۲.در صورت یخ زدگی قابل استفاده نیست.

  ۳.از معایب عایق‌ رطوبتی مایع می‌توان به هزینه زیاد اجرا بر روی سطوح ناهموار اشاره کرد. با توجه به اینکه عایق‌ رطوبتی مایع ممکن است بر پایه آب یا حلال باشند.

  انواع عایق رطوبتی از نظر متریال :

  ۱. عایق رطوبتی با قیر و گونی

  این نوع از عایق ها یک روش کاملا” سنتی بوده و به صورت متدوال هم مورد مصرف قرار می گیرند. دلیل کاربرد بسیار زیاد این روش وجود مواد اولیه (گونی و قیر) آن است که به صورت فراوان در هر شهر و مکانی یافت می شود و به همین خاطر برای عایق کاری بیشتر از این روش استفاده می کنند.

  مشخصات گونی و قیر  :

  گونی قابل استفاده در روش قیر و گونی از طریق کشور های خارجی وارد ایران شده و به صورت گونی درجه یک، درجه دو و درجه سه و همچنین در سایز های مختلف قابل عرضه در بازار هستند. بر طبق استاندارد اعلام شده، بهترین گونی جهت عایق کاری ساختمان باید دارای ۳۸۰ گرم وزن در هر متر مربع بوده و همچنین ریز بافت، نو، سالم، بدون چروک و فاقد آلودگی باشد.

  قیرمورد نیاز برای عایق کاری هم ماده سیاهی از هیدرو کربن های آلی با ترکیبات پیچیده است که از تقطیر نفت خام تهیه شده اند.


  ۲. عایق رطوبتی با ایزوگام یا پیش ساخته :

  روش دیگری که برای عایق سازی ساختمان از آن استفاده می شود، عایق کاری توسط ایزوگام است. در واقع ایزوگام یک پدیده صنعتی می باشد که با تکیه بر علم، تکنولوژی و همچنین تجربه ایجاد شده و از آن برای ایمن سازی ساختمان ها در برابر رطوبت ناشی از برف و باران استفاده می کنند. عایق رطوبتی پیش ساخته ای که به شکل رول و همچنین شیت بوده و با طول، عرض و ضخامت های متفاوتی عرضه و با پوشش های فلزی و ساده تولید می شوند را عایق رطوبتی مخصوص ساختمان ها می نامند.

  مزایا عایق ایزوگام :

  یکی از مزایای ایزوگام، سبک بودن آن است که وزن هر متر مربع از آنها در حدود  کیلو گرم می باشد. عایق های پیش ساخته می توانند گرمای  درجه و سرمای  را تحمل کنند و این مسله باعث می شود که به هیچ عنوان دچار پوسیدگی و شکنندگی نشوند. این نوع از عایق کاری کاملا” انعطاف پذیر بوده و چون یک لایه پلی استر دارند، در مقابل فشار های احتمالی و همچنین انبساط و انقباض ساختمان دارای مقاومت بالایی هستند.

  معایب عایق ایزوگام :

   یکی از مهم ترین عیب هایی که عایق های پیش ساخته دارند، این است که اگر نگهداری مطلوبی از آنها نشود، ماه بعد از زمان تولید فاسد می شوند. از این رو توصیه می کنیم آنها را به صورت عمودی و در دمای  تا درجه نگهداری کنید و چون این نوع عایق ها در برابر اشعه ماورابنفش تجزیه می شوند، شرایط نگهداری از آنها سخت تر می شود


  ۳. عایق رطوبتی سیمانی : 

  عایق رطوبتی پایه سیمانی بیش از ۴۰ سال به طور موفقیت آمیزی در اروپا برای محافظت بنا و اجزای ساختمان که در معرض رطوبت متناوب یا دائمی، فشار هیدروستاتیک پایین (رطوبت خاک) یا حتی فشار هیدرواستاتیکی بالا بوده اند استفاده می شوند.
  عایق های رطوبتی پایه سیمانی برای عایق رطوبتی کردن اتاق های مرطوب و مخازن آب استفاده می شوند و به دلیل مقاومت عالی در برابر فرسایش، برای عایق کردن سطوح خارجی ساختمان نظیر دیوارها نیز استفاده می شوند.

  برخی کاربرد های عایق رطوبتی پایه سیمانی به شرح زیر می باشد:

  ۱.  آب بندی و عایق کردن دیوارهای زیر زمین

  ۲. مخازن آب

  ۳. استخرهای شنا

  ۴. دیوار ها و کف در اتاق های مرطوب نظیر توالت، حمام، بالکون و تراس


  ۴. عایق رطوبتی نانو :

  رنگ نانو عایق رطوبتی، محصولی است که با کمک فناوری نانو موفق شده است در عین برآورده ساختن مسائل زیست محیطی، عایق رطوبتی و حرارتی و با پوشش لایه نازک را به همراه مقاومت در برابر نم و رطوبت و رشد کپک و قارچ، یکجا به ارمغان آورد.

  این محصول جهت عایق رطوبتی برای پشت بام های سیمانی، آسفالت، ورق های گالوانیزه، نمای ساختمان و دیوارهای رو به باران، دیوارها، کف سرویس های بهداشتی، آشپزخانه، پی ساختمان، اطراف ناودان ها، کانال های آب، استخرها و باغچه ها, عایق حرارتی و رطوبتی کانکس ها، سقف سوله ها، پاسیوها، مرغداری ها، دامداری ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.  تابلو فرمان اسانسور

  یازار :

  +0 به یه ن

  تابلو فرمان اسانسور و کلیت سیستم اسانسور

  تابلو فرمان اسانسور و کلیت سیستم اسانسور

  تابلوی فرمان آسانسور :
  تابلو فرمان مجموعه ای شامل مدارهای فرمان و قدرت که وظیفه حرکت کابین و پاسخگویی به احضار کنندگان را به عهده داردتابلو فرمان وظیفه اعلام  وضعیت را به حضار بر عهده دارد . قسمت مدار تابلو فرمان در قدیم رله بوده و در انواع جدید اغلب از ریز پردازنده و قطعات الکترونیکی استفاده می شود .

  کاربرد اسانسور با در نظر داشتن تابلو فرمان به موارد ذیل تقسیم  می گردد:

  ۱.آسانسور مسافربری : مخصوص انتقال اشخاص از طبقه ای به طبقه دیگر می باشد .

  در ساختمانهای اداری، مسکونی، تجاری هتلها و... کاربرد دارد .

   

  ۲.آسانسور خودرو بر : برای انتقال ماشین از طبقه ای به طبقه دیگراستفاده می گردد.

  در پارکینگهای مکانیزه شهری و خصوصی کاربرد دارد .

   


  ۳. آسانسور باربر : جهت حمل اثاث و بار در طبقات مختلف ساختمانها استفاده می گردد.

  انبارها، کارخانه ها و ساختمان های بزرگ کاربرد دارد.

   


  ۴.آسانسور غذابر : برای جابه جا کردن غذا از طبقه ای به طبقه دیگر می باشد. ( برای هتل و رستوران ها )

   

  سیستم اضافه بار ( اورلود )  :
  در برخی از آسانسورها برای جلوگیری از اضافه بار حسگری را به شیوه های مختلف تعبیه میکنند تا هنگام سوار شدن مسافر یا گذاشتن بار بیش از ظرفیت پیش بینی شده در کابین، ضمن اعلام خبر از حرکت آسانسور تا تخلیه بار اضافی جلوگیری شود   .


  کنترل کننده مکانیکی سرعت(گاو رنر) :

  وسیله است مکانیکی که از طریق سیم  بکسل یا زنجیر سیستم ترمز ایمنی ( پار اشوت ) کابین یا وزنه تعادل وصل است تا در موقع افزایش سرعت از حد تعیین شده قفل کرده و ضمن فرمان قطع برق موتور آسانسور  سیستم ترمز ایمنی را ازاد می نمایید .

   


  سیستم ترمز ایمنی(پاراشوت):

   سیستم ایمنی یک وسیله مکانیکی برای متوقف کردن کابین ( یا وزنه  تعادل ) به طریق در گیر شدن با ریل های راهنما است و در مواقعی که کابین از سرعت تعیین شده قبلی در جهت حرکت به سمت پائین تجاوز کند بدون توجه به دلیل افزایش سرعت، عمل می کند. سیستم ایمنی ترجیحا در زیر و در پائین ترین قطعه یوک کابین نصب می شود و بر روی جفت ریل های راهنما عمل می کند.  سرعت مشخص که کابین یا وزنه تعادل باید در آن متوقف ( پاراشوت ) شود برابر با سرعتی است که گاورنر برای آن تنظیم شده تا عکس العمل نشان دهد.

  مکانیزمی است که توسط گاورنر - سیستم کنترل کننده سرعت بالا - در لحظه افزایش سرعت بیش از حد مجاز فعال می شود بطوریکه با قفل شدن روی ریل های راهنمای کابین یا وزنه تعادل، آنها را متوقف می کند که خود شامل انواع زیر می باشد :

  ترمز ایمنی لحظه ای : نوعی ترمز ایمنی است که با قفل شدن سریع روی ریل های راهنما باعث توقف کابین یا وزنه تعادل می شود.

  ترمز ایمنی با اثر ضربه گیر : نوعی ترمز ایمنی است که با قفل شدن به ریل های راهنما به طور سریع عمل می کند ولی واکنش در کابین یا وزنه تعادل توسط ضربه گیر متعادل می شود.

  ترمز ایمنی تدریجی : نوعی ترمز ایمنی است که سیستم آن در اصطکاک با ریل های راهنما طوری عمل می کند که باعث شتاب منفی کمتری می شود. باشد که وظیفه کنترل حرکت کابین و نیز اعلام وضعیت را به حضار بر عهده دارد. قسمت مدار فرمان در قدیم از رله بوده و در انواع جدید اغلب از ریز پردازنده و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

   


 • [ 1 ][ 2 ]